Kompresör İnvertör Ve Elektrik Enerjisi Tasarruf Uygulamaları

Kompresör İnvertör ve Elektrik Enerjisi tasarruf uygulamaları

Firmamız vidalı hava kompresörlerine elektrik enerjisi tasarrufu sağlayan invertör uygulamaları yapmaktadır.  Günümüzde kullanılan Standart vidalı kompresörler Yük-Boş regülasyon sisteminde çalışırlar. Bu sistemde çalışan kompresörler yükte istenilen havayı üretirken boşa geçtiğinde boşa enerji sarfetmektedir. Bu sarfiyat invertör uygulandığında kazanca dönüşmekte ayrıca kompresörünüz sürekli sabit bir basınçta çalışmaktadır. Ayrıca vidalı kompresör üzerindeki Yıldız-üçgen esnasında oluşan darbe yükler, Elektrik Tesisatında Demeraj Akımından doğan darbeler önlenmekte kompresörün ömrü uzamaktadır. Bu tespitler kesinlikle teorik olmayıp yapılan uygulamalarda % 35 – 40’a varan tasarruflar sağlamaktadır.

İnvertör Nasıl Tasarruf Sağlar?

İnvertör uygulamaları ilk başta maaliyet olarak yüksek görünse de aslında öyledir diye içinden geçiren siz müşterilerimize ve bazı kompresör işini bildiğini sanıp müşterilerini farkında olmadan zarara uğratan meslektaşlarımıza bazı ufak örnekler vermek istiyoruz. 55 kW gücündeki bir vidalı kompresör günlük 24 saat ve aylık 26 gün çalışma formunda hesap edilirse 34320 kW/Ay elektrik tüketir. kompresörünüz eğer 6-8 bar basınç aralığında çalışıyor ve en az 5 dakika boşta bekliyorsa her 5 dakikalık bekleme+durup kalktığında Yıldız-Üçgende çektiği Yüksek demeraj akımı, kompresörde Yıldız üçgen sisteminin yarattığı darbe vs. yıpranmalar hesap edildiğinde En az %30 aylık tasarruf Sağlar. Hemen Hesaplayalım:

 

55 kW kompresörün aylık sarfiyatı: 34.320 kW X 0,195 TL =6.692,00 TL Aylık Elektrik Sarfiyatı (aktif reaktif kapasitif hesaplamaları gözardı edilmiştir. Bu değerler her tesisata göre ve kompanzasyon sistemi olup olmamasına göre değişiklik gösterir)

Yukarıda belirtilen formda çalışan bir kompresörün Aylık Tasarrufu % 30 = 2.007,00 TL

55 kW invertörün ortalama uygulama maaliyeti 7.040,00 TL

invertör sisteminin Amortismanı 7.040 TL/2.007 TL = 3 Ay 15 Gün

 

Yukarıdaki Hesaplamalarda görüldüğü gibi invertöre yapmış olduğunuz maaliyet yaklaşık 4 ay sonra size elektrik tasarrufu olarak dönmekte ve sistem  4 ay gibi kısa bir sürede kendi amortisman maaliyetini size ödemektedir. Ayrıca invertör sisteminin ödemesini ortalama 3 aylık çek ile yapıldığı düşünülürse sisteme yatırdığınız para size 1 ay sonra kar olarak geri dönmektedir.