Kompresöre Periyodik Bakım Yapmak Neden Önemlidir?

Kompresöre Periyodik Bakım Yapmak Neden Önemlidir?

Globalleşen dünyamızda teknoloji son hızla gelişmektedir, Avrupa ve Birleşik Devletler gibi ekonomisi son derece kuvvetli ülkelerde sanayinin çok gelişmiş olduğunu çoğumuz biliyoruz. Aslında derinlemesine bakıldığında bu kuvvetli ekonomi ve gelişmiş sanayinin içeriğinde sistem ve sistemi takip edip riayet eden insanlar olduğunu görürüz. Bilindiği gibi yaptığımız iş yani vidalı ve pistonlu kompresörler tüm dünyada ve sanayinin her dalında yaygın olarak kullanılmaktadır. Belki de sanayide bu kadar çok sektöre hitap eden başka bir ürün daha yoktur. Kompresör bu kadar önemli bir makina olmasına karşın gösterilen önem ve ilgi çok azdır. Genellikle fabrikaların bir köşesinde ve en kullanışsız, fabrika sahibinin yada üretim müdürünün işine yaramayan bir köşede bir kompresör bulabilirsiniz. Üstelik de kompresörler patlama riski olan tehlikeli makinelerdir. Her yıl Makine Mühendisleri Odası ya da ona denk bir kuruluş tarafından basınçlı kap testi yapılmalıdır. Fakat buna rağmen yukarıda da belirtildiği gibi kompresörler son derece ilgisizce kaderlerine terkedilmektedirler.

Demir Kompresör olarak mevcut müşterilerimize ve gittiğimiz her yeni firmaya kompresörle ilgili alınması gereken emniyet tedbirlerini, yapılması gereken havalandırma,uygun elektrik kablosu ve sigorta kullanımı, periyodik bakımların zamanında takibi, radyatör ve panel filtre temizliği, Makine mühendisleri odası basınçlı kap testi gibi hususları özellikle açıklayıcı bir şekilde anlatmayı görev edindik. Biz Kompresör işi yapmanın sadece civata söküp takmak ya da filtre değiştirip gitmek olmadığına inanıyoruz. Yaptığımız işin bedelini haketmek için yapılması gereken en önemli şey müşteriyi doğru bilgilendirmek ve kullandığı ekipmanın ne olduğunun farkına varmasını sağlamak olduğunu düşünüyoruz.

Birçok vidalı kompresör kullanıcısı yapılan periyodik bakımı olabildiğince geciktirip servis saatlerini uzatmaya çalışır.Bunun yanısıra kendisi de kompresöre yapılması gereken haftalık bakımları yapmaz.İşte yapılan en büyük hatalardan biri burada ortaya çıkmaktadır. Bir kompresörün kullanım ömrü yapılan periyodik bakımların düzenliliğiyle doğru orantılıdır. Çünkü Eğer kompresörünüzün yağını üretici tarafından önerilen zamanda ve önerilen yağ ile değiştirirseniz yağ tankında biriken tortu ve korozyon artıklarını da kompresörden uzaklaştırmış olursunuz. Yağ filtresi hava filtresi seperatörü zamanında değiştirirseniz kompresörünüz hararet yapmaz ve vida grubundaki rulmanların ve ön kısımda bulunan PTFE (teflon) keçenin ömrü uzamış olur. Bir kompresör %90 oranında soğutma radyatörünün kirli olmasından dolayı hararet yapar. % 10 olasılık bulunduğu ortamın sıcak olması, yağ kaçırması,panel filtrenin tıkalı olması gibi etmenler sıralanabilir. Bu % 90’lık oran kullanıcının ihmalinden kaynaklanmakta ve kompresör kullanıcısına servis maaliyeti olarak yansımaktadır. Ayrıca kompresörün hararetli çalışması uzun vadede kompresörde bulunan rulmanların plastik kısımlarını katılaştırıp esneklik özelliiğini kaybettirmekte ve vida grubunda hasarlara neden olmaktadır. Bunun yanısıra yüksek hararet hidrolik hortumları da katılaştırmakta ve yağ kaçırmasına neden olmaktadır. Kısacası kompresörü kullanırken mümkün olduğunca hararet  yaptırmamaya özen gösterilmeli, bunu sağlamak için ise rutin haftalık aylık ve 6 aylık bakımları titizlikle kontrol edilmelidir.

Yukarıda da belirtildiği gibi periyodik bakım kompresörler için hayati önem taşır.Bir kompresörü en uzun süre sorunsuz kullanmanın en iyi yolu bakımlarını zamanında yaptırmak, haftalık bakımlarını takip etmek ve bakım işini ehli kişilere yaptırmaktır.